+90 546 530 42 00

info@lapisdogaltas.com

English

KAROT

Beton Delme Nedir?

Beton delme, beton bir yüzeye silindirik bir delik açma işlemidir. Bu beton kesme yöntemi için özel olarak tasarlanmış silindirik bir matkap kullanılır. Diğer matkap türlerine kıyasla bir beton matkabı arasındaki en büyük fark, merkezinin oyuk olmasıdır. Betonu keserken betonda dairesel bir delik oluşturur. Çapı birkaç inçten bir ayağa kadar olan delikleri kesebilir. Bu beton kesme yöntemi, projenin gerekliliklerine ve koşullarına bağlı olarak kuru veya ıslak ortamlarda gerçekleştirilebilir.

Beton karot matkapları çeşitli boyutlarda ve güçlerde mevcuttur. El tipi karot matkapları olduğu gibi monteli karot matkapları da vardır . Çapı 3 inç'e kadar olan delikleri açmak için el tipi matkaplar kullanılır, ancak çapı 3 inç'ten büyük delikleri kesmek için ankrajlı veya monteli karot matkapları kullanılır.

Beton Kesmenin Ana Yöntemleri Nelerdir?

Beton Kesme, beton kesme firmaları tarafından kullanılan bir uzmanlık yöntemidir. Dolayısıyla bu yöntemlerin sayısı beştir;

• Doğru kesimler için Elmas Testere

• Kenarları kolayca kesmek için kullanılan Tel Testere yöntemi

• Çekirdek Delme; boşlukları ortaya çıkarmak

• Beton duvar testeresi; beton duvarları kesmek

• Zeminler ve düz yüzeyler için Düz Testere.

Karotla Beton Delme Kesme Nasıl Yapılır?

Beton delme ve kesme, çok dikkatli ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken uygun sabit adımları içerir.

• İlk adım, doğru yeri seçmek ve dış birikintileri kaldırarak hazırlamaktır.

• Ekipmanın hazırlanması başka bir adımdır; zemin testereleri, aşındırıcı bıçaklar, kesiciler, kürek ve çekiçler.

• Bu, güvenlik araçlarını yan yana hazırlamanız da şiddetle tavsiye edilir.

• Tüm aletleri hazırladıktan sonra kesmeye başlayın

• Sonra yine hat kesimi biter, makine betonu kırmaya başlar.

• Daha sonra beton kalıntıları çıkarılır ve temizlenirse iş neredeyse bitmiş demektir.

Beton Karot Delme Uygulamaları

Beton karot delme geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Genellikle elektrik kanallarında, Klima havalandırma tesisatlarında ve sıhhi tesisat hatlarında delik açmak için kullanılır. Ek olarak, beton yapılarda kanalizasyon drenajları, gaz boru hatları, ısıtma boru hatları, yer süzgeçleri ve sıhhi tesisat lavaboları için deliklerin oluşturulması gerekir. Benzer şekilde, fiber optik kablolar, tırabzanlar veya ankraj delikleri için açıklıklar oluşturulmalıdır.

Beton delmenin bir başka ilginç uygulaması, bir laboratuvarda mukavemet testi için karot numunelerinin alınmasıdır. İnşaat sektöründe su depoları veya menholler için açıklıklar yapmak için de kullanılabilir.

beton delme, özel karot matkap uçları yardımıyla beton bir yüzeyde delikler oluşturma işlemidir. Beton delme, inşaat endüstrisinde Klima Havalandırma kanalları, elektrik boruları ve benzeri uygulamalar için delikler oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

VİDEOLARIMIZ

Karot

Karot

Karot

Karot

Karot

Karot

Karot

Karot

Karot

Karot

Karot

Lapis Doğaltaş